INFO: +420 577 467 205 | info@kasava.cz
Dnes je 20. ledna 2025 a svátek má Ilona -0°C | Zítra Běla 0°C

Odpadové hospodářství

Odpadové hospodářství

Obec Kašava vydala v souladu se zákonem č. 565/1990 Sb. obecně závaznou vyhlášku, o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Zde k nahlédnutí

Poplatek za 1 rok je 840 Kč/osobu. 

Platby

Bankovním převodem

https://kasava-cz.hqv.cz/page/27/photos/3ty2bllq.pngčíslo účtu: 5324661/0100 (Komerční banka, a.s.)
variabilní symbol: Vaše číslo popisné, nebo číslo evidenční (začíná nulou)
do zprávy pro příjemce vypište, za které osoby platíte.

po zaplacení poplatku si na OÚ vyzvedněte nálepku.
Nálepka má platnost do konce března následujícího roku.

 

V hotovosti

Úřední hodiny obecního úřadu:

Pondělí: 8:00 12:00   13:00 17:00
Středa: 8:00 12:00   13:00 17:00
Termíny svozu odpadu 

- viz kalendář níže

  • Svoz komunálu - Černá popelnice -  Každých 14 dní firmou Marius Pedersen
  • Svoz Papíru - Modrá popelnice 1x měsíčně  firmou Marius Pedersen
  • Svoz Plastů - Žlutá popelnice 1x měsíčně firmou Marius Pedersen
  • Svoz nebezpečného odpadu: Termín je vyhlašován během roku dle potřeby. Většinou v květnu a říjnu.
  • Svoz velkoobjemového odpadu: Termín je vyhlašován během roku dle potřeby.
Sběr nebezpečných odpadů z domácností

nebezpečný odpad

Odpadové centrum (Sběrný dvůr): 

Otevírací doba odpadového centra:

  • středa 16:00–17:00
  • sobota 9:00–11:00

Ve státní svátky je Sběrný dvůr uzavřen.

 

Kalendář svozu odpadů:

 

Mapa stanovišť a trasa svozů nádob:

Kam s tím?

1) Plast 

Žlutá popelniceObčané mohou plasty třídit a ukládat je do žlutých popelnic, které jsou sváženy od domu 1x za měsíc, nebo do sběrného dvoru. Patří sem plastové lahve, kelímky, obaly od potravin, plastové fólie, obaly kombinované s plasty nebo hliníkem, jako jsou například tetrapaky, sáčky, obaly od kosmetiky, čisticích prostředků a dalších běžných produktů. Aby se plasty daly lépe zpracovat, doporučujeme je před vložením do kontejneru sešlápnout, což ušetří místo a sníží četnost svozu.

Do kontejnerů na plast nepatří znečištěné plastové obaly (například mastné obaly od potravin), výrobky z PVC, nádobí, příbory nebo jiné tvrdé plastové předměty. 

2) Papír

Modrá popelniceObčané mohou papír třídit a odkládat jej do modrých kpopelnic, které jsou sváženy od domu 1x za měsíc, nebo do sběrného dvoru. Patří sem noviny, časopisy, sešity, kancelářský papír, knihy bez tvrdých vazeb, lepenka, karton a papírové sáčky. Obaly je vhodné předem rozložit nebo sešlápnout, aby se ušetřilo místo v kontejnerech.

Do kontejnerů na papír nepatří voskovaný nebo mastný papír, papírové kapesníky, ubrousky, použité krabice od pizzy či obaly od potravin znečištěné zbytky jídla. Také do nich nelze vkládat obaly kombinované s plasty nebo hliníkem, jako jsou například tetrapaky.

3) sklo

kontejner na skloObčané mohou sklo třídit a ukládat do zelených kontejnerů na sklo, které jsou rozmístěny po obci, nebo do sběrného dvoru. Do těchto kontejnerů patří láhve od nápojů, sklenice, zavařovací sklenice, skleněné střepy a další čisté skleněné obaly. Pokud je to možné, doporučujeme před vhozením odstranit víčka a uzávěry, které mohou být z jiných materiálů.

Do kontejnerů na sklo nepatří keramika, porcelán, zrcadla, autosklo, varné sklo (jako je například skleněné nádobí z kuchyně), ani sklo znečištěné jinými látkami. Tyto materiály je potřeba zlikvidovat jinak, například odložením do sběrného dvora.7

4) Biologický odpad z kuchyně a ze zahrad

kontejnerbiokompostérBiologický odpad z kuchyně, jako jsou slupky z ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky, tráva, listí, či jiný organický odpad ze zahrady, je možné třídit a ukládat do zelených kontejnerů na bioodpad, které jsou rozmístěny po obci, nebo do domácích kopostérů. Jedlé oleje a tuky - odevzdávejte v uzavřeném obalu ve sběrném dvoře.

Do bioodpadu nepatří dřevo, větve, pařezy, zbytky masa, kosti, mléčné výrobky, oleje nebo jakékoliv znečištěné potraviny, které by mohly narušit kompostovací proces.

5) Elektro, žárovky, zářivky a baterie

sběrný dvůrObčané mohou elektroodpad, jako jsou staré elektrospotřebiče (např. vysavače, rychlovarné konvice, rádia), žárovky, zářivky a baterie, odevzdat zdarma ve sběrném dvoře

Elektroodpad - Do této kategorie patří všechny spotřebiče, které fungují na elektřinu nebo baterie – od malých kuchyňských spotřebičů až po větší elektroniku. Elektrozařízení je třeba odevzdávat kompletní (tj. nerozebrané).

Žárovky a zářivky - Zářivky a úsporné žárovky obsahují malé množství rtuti, proto je nutné je likvidovat odděleně. Tyto zdroje světla odevzdávejte rovněž ve sběrném dvoře nebo do specializovaných sběrných boxů, které mohou být umístěny v některých obchodech s elektrospotřebiči.

Baterie - Použité baterie všech druhů (např. alkalické, nabíjecí nebo knoflíkové) můžete odevzdávat ve sběrných boxech, které se nacházejí ve sběrném dvoře nebo ve vybraných obchodech s elektronikou. 

skládka6) Stavební suť

Stavební odpad lze předat či odstranit zákonem stanoveným způsobem na vlastní náklady. Při větším množství doporučujeme objednat kontejner. Suť nechejte vyvézt na skládku odpadů v Malenovicích, kterou spravuje Marius Pedersen, s nimiž máme uzavřenou smlouvu. V naší obci stavební suť odevzdat nelze.

7) Nebezpečný odpad

sběrný dvůrNebezpečný odpad, který zahrnuje látky a materiály s rizikovými vlastnostmi (např. staré oleje, barvy, rozpouštědla, pesticidy, chemikálie, léky, baterie, zářivky a další předměty obsahující nebezpečné složky), vyžaduje speciální likvidaci. Takový odpad nesmí být vyhazován do běžných kontejnerů nebo směsného odpadu, protože může ohrozit životní prostředí a zdraví.

V naší obci je možné nebezpečný odpad odevzdávat zdarma ve sběrném dvoře, kde se o jeho ekologickou likvidaci postarají odborní pracovníci. Dvakrát ročně probíhá také mobilní sběr nebezpečného odpadu, o jehož termínu jsou občané včas informováni prostřednictvím úřední desky, webu obce, obecního rozhlasu a informačního kanálu kabelové televize.

8) Objemný odpad

sběrný dvůrObjemný odpad mohou občané odevzdat ve sběrném dvoře. Pokud je to ale možné, využijte mobilního sběru, který je spolu s nebezpečným odpadem vyhlašován 2x ročně. Je to takový odpad, který se z důvodu své hmotnosti nebo velikosti nevejde do běžné sběrné nádoby (popelnice, kontejner). Jedná se o sedací soupravy, skříně, koberce, pračky, sporáky atp. Žádáme o co největší rozbití, rozložení, obzvláště nábytku, sedacích souprav a separaci dřeva, ať se do kontejneru vleze více odpadů. Informace o sběru jsou vždy včas zveřejněny na úřední desce obecního úřadu, na informačním kanále kabelové televize, webu obce a jsou vyhlášeny obecním rozhlasem.
Dřevo - dřevo nově přijímáme ve sběrném dvoře. Jedná se o části nábytku (zbavené kovovýchčástí), dřevotřísku, překlížku, silné větve, pařezy bez hlíny atd.

9) Železo

kovKovy, železo můžete odevzdat po předběžné domluvě s pracovníky sběrného dvoru do kontejneru s kovem, nebo vyčkat na sběr, který je organizován 2x ročně Sborem dobrovolných hasičů. Plechovky a drobné kousky můžete odevzdat do šedých nábob rozmístěných po sběrných místech.

10) Oblečení, textil

Oblečení, které je ještě nositelné vložte v igelitovém pytli do kontejnerů, které vyváží sociální služby a využívají je pro své klienty. Tyto kontejnery jsou volně přístupné na sběrných místech. Textil, který se již neuplatní, ukládejte do sběrného dvora. 

11) Komunální odpad

komunálLikvidace komunálního odpadu patří mezi nejdražší a je zahrnuta do indikátorů, které musí obec z nařízení státu splnit. Žádáme Vás tedy, abyste dobře promysleli, co do černé popelnice vložíte a zda tento odpad nepatří do kategorií uvedených výše. Popelnice slouží výhradně pro odkládání tuhého zbytkového domovního odpadu po vytřídění využitelných a nebezpečných složek odpadu. Svážena je od domů každých 14 dní. Vytříděním odpadů z této náboby nejvíce šetříte obecní rozpočet, což má přímý vliv na výši poplatků za odpady.

Do popelnic je zakázáno dávat nebezpečné odpady (olověné akumulátory, papírové filtry nasycené olejem, nádoby se zbytky olejů, zbytky prostředků pro chemickou ochranu rostlin a proti škůdcům, vyřazené léky, zbytky nátěrových hmot a ředidel, suché baterie, odpad rtuti – teploměry, zářivky a výbojky).

Důležité:

1. Popelnice se nesmí přetěžovat (max. váha odpadu v nádobě 120 l – 40 kg)
2. Popelnice je určena na KO (nesmí obsahovat sutě, zeminu, druhotné suroviny, nebezpečné odpady).
3. Popelnice je určena na KO, případně popel. Pozor !!! Popel bude odvezen jen vychladlý (z horkého popelu může dojít k zahoření vozidla).
4. Popelnice budou umístěny k cestě a to do maximální vzdálenosti 4 m ( v případě větší vzdálenosti nádoba nebude vyvezena).

 

Webové odkazy

Sledujte nás i na sociálních sítích

Aplikace Digiregion